1
Kumaş Boyaları

Kumaş boyası, bir kumaşın tamamını veya bir bölümünü boyamak için geliştirilen ürünlerin genel isimdir. Tüketicilerin kolaylıkla uygulaması için hazırlanan bu ürünler genellikle renkleri solan kıyafetler ve ev tekstil ürünlerinde tercih edilir.

Kumaş boyama işlemi evdeki gereçler kullanılarak kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Ürünler için hazırlanan basit yönergeleri dikkatle takip ettiğiniz takdirde yıkanmaktan rengi solmuş tişört, kot pantolon, kazak ve yazlık elbise gibi kıyafetleri dilediğiniz renge boyayabilirsiniz. Bunun yanında koltuk kılıfı, masa örtüsü, halı, kilim ve nevresim gibi ev ürünlerine de kumaş boyası uygulanabilir.

Polyester dışında tüm kumaş çeşitleri kumaş boyası ile boyanabilmektedir. Buradaki tek koşul hedeflenen rengin kumaşın şu anki renginden daha koyu olmasıdır.

Kumaş Boyama Yöntemleri

Kumaş boyama için üç yöntem bulunmaktadır: Kova/lavabo yöntemi, çamaşır makinası yöntemi ve kaynatma yöntemi. Sonuçlar açısından bu teknikler arasında bir fark yoktur. Tüm kumaş çeşitleri için dilediğiniz yöntemi gönül rahatlığıyla seçebilirsiniz.

Kumaş boyası miktarı boyama yöntemine göre değişmez. Her 200 gram kumaş için 10 gram Viktoria kumaş boyası kullanabilirsiniz. Daha koyu bir renk elde etmek için boya miktarı iki katına kadar artırılabilir.

Kumaş Boyama İçin Gerekli Malzemeler

Kullandığınız tekniğe göre ihtiyacınız olan malzemeler de değişecektir. Ancak hepsi kova, tencere, kepçe ve plastik kap gibi her evde bulunan, ekstra bir alışveriş yapmanızı gerektirmeyecek malzemelerdir.

Fiske boya sabitleyici, tuz, sirke ve bulaşık deterjanı da boyama kalitesini artırdıkları için şiddetle kullanılması tavsiye edilen ürünlerdir.

Batik Boyama - Tie-Dye

Kumaş boyaları, tüm batik boyama (tie-dye) tekniklerinde kullanabilir. Bu teknikler için özel satılan boyaların içeriği kumaş boyaları ile aynıdır. Boyama işlemi tamamlandıktan sonra kumaşa Fiske boya sabitleyici uygulayarak renklerin akmasını engelleyebilirsiniz. Birden fazla rengi aynı kumaş üzerinde uygulayabilir, uyumlu renklerle birbirinden keyifli desenler ortaya çıkarabilirsiniz.

Batik Boyaları

Batik boyama, antik bir Japon sanatı olan Shibori’nin dilimizdeki ismidir. Tie-dye olarak da bilinen bu teknikle kumaş üzerinde bir veya birden fazla renk kullanarak özgün desenler yaratılır. 60’lı yıllarda tüm dünyayı etkisine alan ve günümüzde de tekrar popüler olan batik boyama her evde bulunan malzemelerle kolaylıkla uygulanabilir.

Batik boyası, kumaş boyası ile aynı içeriğe sahip reaktif bir boya türüdür. Polyester hariç tüm kumaş çeşitlerine uygulanabilmektedir. Birden fazla rengin aynı kumaşa uygulanması olumsuz bir sonuca neden olmaz.

Batik boyama işleminde en çok tercih edilen renklerin başında mavi, sarı, kırmızı ve kahverengi gelmektedir. Bu renkler farklı teknikler kullanılarak kumaşın üzerine uygulanır ve ortaya özgün desenler çıkar. Batik boyamanın bu kadar popüler olmasının sebebi de bu özgünlüktür. Dilediğiniz tekniği kullanarak bir tişört, fular veya eteği kısa sürede boyayabilir ve kuruduktan sonra hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Her boyama ayrı bir desen anlamına gelmektedir.

Batik Boyama Teknikleri

Batik boyamada yaratıcılık ön plandadır. Belli başlı bazı teknikler bulunsa da kullanıcılar bunları diledikleri gibi değiştirerek kendi özgün desenlerini oluşturabilirler. Shibori geleneğinden günümüze taşınan batik boyama tekniklerinden bazıları şunlardır: sarma tekniği (arashi), katlama tekniği ve bağlama tekniği. Bu yöntemleri uygularken boncuk, hasır ip, plastik lastik gibi gereçler kullanılarak kumaşın üzerinde desenler oluşturulur.

Batik Boyama Seti

Batik boyama setleri, tüketicilerin işlerini kolaylaştırmak için hazırlanan ürünlerdir. İçlerinde birbiriyle uyumlu renklerde batik boyası, boyanın uygulanacağı tişört veya benzeri tekstil ürünü ve plastik lastik gibi yardımcı gereçler yer alır. Batik boyama için gerekli tüm malzemeleri barındıkları ve ekonomik oldukları için tüketiciler tarafından tercih edilmektedirler.

Holifest Boyası

Holifest boyası, ismini antik bir Hint bayramından alan boya türüdür. Geçmişi 4. yüzyıla dayanan ve son yıllarda tüm dünyada popüler olan bu festivalde insanlar vücutlarını boyayarak baharın gelişini kutlarlar.

Dünyanın çeşitli yerlerinde 1 Mart gününde meydanlara veya etkinlik alanlarına doluşan katılımcılar kendilerini renklerin uyumuna bırakırlar. Ülkemizde İstanbul, İzmir ve Antalya gibi şehirlerde bu festival özellikle gençler tarafından kutlanmaktadır.

Holifest boyaları, doğal yollarla üretildikleri için insan vücuduna ve çevreye zarar vermezler. Suyla kolaylıkla çıkarılabildikleri gibi kıyafetler üzerinde de herhangi bir iz bırakmazlar. Hint geleneğinde Holi Festivali’nde topraktan elde edilen boyalar kullanılmaktadır. Ancak günümüzde bu zor elde edilen renklendiricilerin yerini Holifest boyaları almıştır.

Holifest Boyası Kullanım Alanları

Holifest boyası, özellikle gençler tarafından festivallerde, konserlerde ve üniversite şenliklerinde kullanılır. Ortaya çıkan renk cümbüşü görsel bir şölen sunarken boya savaşı yapan katılımcılar keyifli dakikalar yaşarlar. Sonrasında suyla kolayca çıktığı ve ciltte reaksiyona sebep olmadığı bu etkinliklerde özellikle Holifest boyaları tercih edilir.

Holifest boyaları, doğum günü partilerinde yüz boyası olarak da kullanabilir. Yetişkinler gibi çocuklar da (astım hastaları hariç) bu boyaları ciltlerine sürebilirler. Göze temasında göz damlası kullanılması ve kızarıklık olması halinde bir sağlık kuruluşuna müracaat edilmesi tavsiye edilir.

Gıda Boyaları

Gıda boyası yiyecek ve içeceklere renk vermek için kullanılan bir boya türüdür. İçeriğinde herhangi bir zararı bulunmayan bu boyalar çoğunlukla pasta veya cupcake gibi kremalı yiyeceklerde ve kokteyllerde kullanılır.

Gıda boyaları, genelde pastaneler, restoranlar ve kafeler tarafından kullanılsa da son yıllarda ürün çeşitliliğinin gelişmesiyle birlikte ev hanımları tarafından da tercih edilmektedir. Profesyonellere yönelik hazırlanan kiloluk gıda boyalarının yanında evde kullanım için geliştirilen ürünler 9-10 gramlık tek kullanımlık poşetlerde satılırlar.

Gıda boyaları herhangi bir tat içermez, sadece renk verme özelliğine sahiptir. Bu sebeple her tür tarifte gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Tercih edilen gıda boyası türüne göre tarifin içine katacağınız miktar farklılık gösterebilir. Üreticiler, genelde 8-10 ana renkte gıda boyası piyasaya sürmektedirler. Bu renkleri doğru gramajlarda karıştırarak dilediğiniz renge ulaşabilirsiniz.

Gıda Boyası İle Yapılabilecekler

Gıda boyası ile yapabileceklerinizin sınırı yoktur. Evde hazırladığınız pasta, cupcake, puding gibi şekerli yiyecekleri renklendirebilirsiniz. Şeker hamurundan elde ettiğiniz dekoratif süslemeleri istediğiniz renge boyayabilir, çörek veya kurabiye gibi ikramlıklara küçük dokunuşlar ekleyebilirsiniz. Misafirleriniz için hazırladığınız kokteyllerin içine katarak göze hoş gelen bir sunum elde etmeniz de mümkün.

Kumaş Boyası Sabitleyici

Kumaş boyama işlemleri yıkama sonrası akma veya renk kaybı gibi sonuçlar doğurur. İşlemi ne kadar eksiksiz yapsanız da bu yan etkilerden kaçınamazsınız. Kumaş boyası sabitleyicileri bu etkiyi azaltma ve boyamanın ömrünü uzatma özelliğine sahiptir.

Kumaş boyama sırasında kullanacağınız kumaş boyası sabitleyicileri işlemin verimini artırmada oldukça etkilidir. Renk kanaması olarak da bilinen akmanın önüne geçeceği gibi uygulanan boyanın daha kalıcı olmasını sağlarlar. Kumaşın yıkama, terleme ve güneş solmasına karşı direncini artırırlar.

Piyasada yer alan en yaygın marka Fiske kumaş boyası sabitleyicidir. 30 cc’lik tek kullanımlık paketlerin yanı sıra 1 litrelik özel ambalajlarda da satılmaktadır.

Kumaş Boyası Sabitleyici Nasıl Kullanılır?

Kumaş boyası sabitleyicileri uygulamak oldukça kolay ve ekstra efor gerektirmeyen bir işlemdir. Kullanımı uygulanan boyama tekniğine göre değişir ve hepsinde aynı sonucu verir.

Kova benzeri bir kapta veya lavabonun içinde yapılan boyama işleminden sonra kumaş boyasıyla aynı oranda sabitleyiciyi 30 derece suyla dolu bir kaba koyun ve kumaşınızı yarım saat kadar suyun içerisinde bekletin.

Çamaşır makinasında yapılan boyamalarda yine boyayla aynı oranda sabitleyiciyi yumuşatıcı haznesine koyabilir ve yıkamayı başlatabilirsiniz.

Kumaş boyası sabitleyiciler ile birlikte rengi artırmak için keten, pamuk ve suni ipek gibi kumaşlarda tuz, naylon, ipek ve yün türü kumaşlarda sirke kullanabilirsiniz. Boya banyosuna ekleyeceğiniz bir kaşık bulaşık deterjanı da seviye boyamasını destekleyecektir.