Ahşap ürünler zamanla eskiyebilir ve renklerini yitirebilir. Zamanla eskiyen ahşap eşyaları ya da hiç kullanılmamış malzemeleri akrilik boya ile tekrar kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Böylelikle ahşap eşyaları atmak yerine yenileyerek yaşam alanlarınızda tekrar kullanabilirsiniz.  

Ahşap boyama ile günlük yaşamda kullanmadığınız ahşap ürünleri kullanılabilir hale getirmek mümkündür. Ahşap boyama aynı zamanda hobi olarak da yapılan bir sanat türüdür. Ahşap boyama ile objeleri farklı renklerde boyayabilir ve ilginç fikirlerle kullanışlı malzemelere dönüştürebilirsiniz.


Ahşap Boyama Nasıl Yapılır?


Ahşaptan oluşan bütün objeler ahşap boyama tekniği ile boyanabilir. Eskimiş masa, kitaplık, sandalye, kitaplık ve dolap gibi ahşap objeleri boyayabilirsiniz. Ayrıca ahşap çerçeve, tepsi, peçetelik gibi birçok ahşap malzeme de farklı şekil ve desenlerde boyanabilir. Bu malzemeleri kendi zevkinize göre boyayabilirsiniz.

Ahşap boyama yapabilmek için öncelikli olarak hazırlık yapılması gerekir. Ahşap boyama için yapılacak ilk işlem, boyanacak olan ürünü boyama işlemine hazır hale getirmektir. Boyanacak malzemenin hazır hale getirilmesi oldukça önemlidir. Çünkü ahşap malzeme hazır hale getirilmezse istenen sonucu elde edemeyebilirsiniz. Boyanın ahşap malzemede tutması için zeminin pürüzsüz olması son derece önemlidir.

Ahşap yüzeyin ilk olarak pürüzsüz hale getirilmesi oldukça önemlidir. Bunun için de ahşabı zımparalamak gerekir. Zımparalama işlemi için ince bir zımpara tercih edebilirsiniz. Zımpara işleminin ardından eşya üzerindeki tozu gidermek için nemli bir bezle ahşabın yüzeyi silinir. Böylelikle boyama için pürüzsüz bir yüzey elde edilmiş olur. Hazırlık aşamasından sonra ahşap boyama aşamasına geçilebilir.

Ahşap boyama işlemi için genellikle akrilik boya tercih edilmektedir. Akrilik boya kullanımı kolay ve hızlı kuruyan bir boya türüdür. Kremsi ve pürüzsüz yapısı bulunur. Renk çeşidi fazladır ve örtücülüğü yüksektir. Çok amaçlı kullanım olanağı sunan akrilik boya, düz yüzeylere uygulanır. Bu nedenle ahşap boyamada akrilik boya yaygın olarak tercih edilmektedir.

Akrilik boyanın kıvamı oldukça önemlidir. Akrilik boya çok kıvamlı ya da çok cıvık olmamalıdır. Boya çok cıvık olursa istenilen boya elde edilemeyebilir. Ayrıca boyanın çok koyu olmaması da boyama açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle akrilik boyayı çok koyu veya çok cıvık olmayacak şekilde inceltmek gerekir. Akrilik boyanın macun kıvamında olması en idealidir.

Bir kap içerisine su ve akrilik boya koyarak kıvamı ayarlayabilirsiniz. Eğer çok koyu olduysa su katabilir, çok sıvı olduysa biraz boya katarak kıvamı belirleyebilirsiniz. Su veya boya ilave etme işlemini yavaş yavaş yapmak oldukça önemlidir.

Boyama işlemine ilk olarak yüzeye ince bir tabaka astar boya uygulayarak başlanır. Astar boyayı uyguladıktan sonra ilk kat boyamaya geçilebilir. İlk katı sürdükten sonra 3-4 saat beklemek faydalı olacaktır. Böylelikle malzeme kurur ve ikinci kat için hazır hale gelir. Boya kuruduktan sonra ikinci kat boyayı sürebilirsiniz.

Akrilik boya seçeneklerini incelemek ve sipariş vermek için https://www.everydye.com/ adresini ziyaret edebilirisiniz.

Yorumlar

Yorum yazabilmeniz için üye girişi yapmış olmanız gerekmektedir !

Henüz yorum yazan olmadı. İlk siz olmak ister misiniz?

Ücretsiz Kargo

₺ 500 ve Üzerine

%100 Orijinal

Ürün Garantisi

İade & Değişim

Ücretsiz

Güvenli Alışveriş

SSL Güvenliği

E-Bülten Üyeliği

Son trendleri ve özel indirimleri ilk duyan siz olun!

Copyright 2022 © Everydye.com

Whatsapp Destek
WhatsAp Destek Hattı
Lütfen bizimle iletişime geçin