Ahşap her türlü eşyada kullanılabilecek olan bir malzemedir. Sehpa, mobilya, kapı, pencere ve daha sayabileceğimiz pek çok ürün. Ahşap bir sehpa ise evde ya da iş yerinde en çok kullanılan eşyalar arasında yer alır, doğal olarak zaman içerisinde yıpranması ve boyalarının solması söz konusu olabilir. Ahşap sehpanızı boyayarak ise yenileyebilirsiniz, ancak öncelik nasıl yapmanız gerektiğini öğrenmek olmalıdır. Aşağıda ahşap sehpalar nasıl boyanır basit bir yöntemle anlatmak istedik.

Sehpanın Boya İçin Hazırlanması

İlk önce sehpanızı boya için hazırlamanız gerekiyor. Bunun için de boyaya geçmeden önce temizlemeniz gerekiyor. Eğer sehpa üzerindeki boyayı çıkarmak istiyorsanız zımparalama yapmanız gerekiyor, fakat aynı renge boyayacaksanız ahşabın türüne göre zımparaya gerek olmayabilir.

Zımparalama

Sehpanızı zımparalayın bu boyanın tutunması için iyi bir yüzeye sahip olmasını sağlayacaktır. İnce kum zımparası iyi bir tercih olabilir.  

Astar Boya

Sehpanızı boyama aşamasında ilk olarak astarla boyamanız gerekiyor. Bu işlem boyanızın sehpaya daha iyi yapışmasına yardımcı olur ve ahşaptaki lekeleri veya renk değişimlerini kapatır.

İkinci Kez Zımparalama

İnce kumlu bir zımpara kağıdı kullanarak, astar üzerinden hafifçe zımpara atın bu bir sonraki boyayı daha düzgün bir hale getirecektir.

Silme

Tüm işlemleriniz bittiğine göre artık sehpanız boya için hazır hale gelmiş demektir. Boyayı uygulamadan önce son kez sehpanızı iyice silmeniz gerekiyor. Bu iş sehpa üzerindeki tozların ve parçacıkların gitmesine ve boyanın daha düzgün görünmesine neden olacaktır.

Boyama

Artık sehpanızı astarlayıp hazırladığınıza göre, boyama zamanı geldi demektir. Sehpa boyama için sağlığa zararlı madde içermeyen Artdeco Akrilik Boya 140 Ml tercih edebilirsiniz. Yüzey ne kadar parlaksa temizlenmesi de o kadar kolay olacaktır. İnce bir kat boya sürün ve boyanın 24 saat kurumasını bekleyin. 24 saatin sonunda ikinci kez boyaya devam edebilirsiniz. İlk katta dalgalanma oldu diye takılmayın ikinci kattan itibaren onlar gidecektir. Renk ve boya istediğiniz kıvama gelinceye kadar boyamayı birkaç kat daha tekrarlayabilirsiniz. Unutmamanız gereken her katta 24 saat beklemeniz gerektiğidir. 

https://www.everydye.com/ 

Yorumlar

Yorum yazabilmeniz için üye girişi yapmış olmanız gerekmektedir !

Henüz yorum yazan olmadı. İlk siz olmak ister misiniz?

Ücretsiz Kargo

₺ 500 ve Üzerine

%100 Orijinal

Ürün Garantisi

İade & Değişim

Ücretsiz

Güvenli Alışveriş

SSL Güvenliği

E-Bülten Üyeliği

Son trendleri ve özel indirimleri ilk duyan siz olun!

Copyright 2022 © Everydye.com

Whatsapp Destek
WhatsAp Destek Hattı
Lütfen bizimle iletişime geçin