Eski zamanlarda duvarların boyanması için kullanılan akrilik boya, zaman geçtikçe farklı amaçlar için kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde akrilik boya; tekstil, sanat ve ev dekorasyonu için sıklıkla kulan bir ürün haline gelmiştir. Ressamların tuvallerinde kullandığı akrilik boyalar çeşitli alanlarda yaşamı renklendirmek ve işlevsellik sağlamak için oldukça uygun ürünlerdir.

Akrilik boya, su bazlıdır. Yağlı boya ile benzer özelliklere sahip olan akrilik boyanın piyasada çeşitli renkleri mevcuttur. Kreme benzer bir yapısı olan akrilik boya, kullanıldığı yüzeyde pürüzsüz bir etki bırakır. Bununla birlikte çıkıntı olmayan, düz yüzeylerde uygulanabilir ve çeşitli amaçlar için kullanılabilir. İçeriğinde akrilik reçine, pigment, cilt gibi maddeler bulunan akrilik boyanın hammaddesi elyaftır. Sudan etkilenmeyen bir yapıya sahip olmasının yanı sıra elden sabun ve su ile kolayca çıkarılır. İnsan sağlığına zararlı bir madde içermemesi sebebi ile oldukça tercih edilen bir üründür.  Peki, akrilik boya nasıl kullanılır, kumaşa uygulanabilir mi?


Akrilik Boya Kumaşa Uygulanır mı?


Akrilik boya; seramik, tuval, ahşap, cam, polyester ve kumaş zeminlere uygulanabilir. Kumaşlarınıza yeni bir hava katmak için akrilik boya ile kumaş boyamak mümkün. Kumaş boyası olmayanlar akrilik boya kullanarak canlı renkler ile kumaşlarına farklı şekiller çizebilir ve boyayabilir.

Akrilik boya ile yalnızca eskiyen ve rengi solan kumaşlarınızı boyamakla kalmaz, aynı zamanda yeni kıyafetleri de boyayarak tarzını değiştirebilirsiniz. Desenli kumaşlarınızı renklendirmek isterseniz zorlanabilirsiniz. Bu sebeple desenli kumaş boyama konusunda özenli davranmanız gerekebilir.

Akrilik boya ile kumaş boyama uygulamasının başarılı olabilmesi için boyanın sabitlenmesi gerekir. Kalıcı bir kumaş boyama uygulaması elde etmenin yolu kumaş boyası sabitleyici kullanmaktır. Bu sayede akrilik boya kumaşın derin liflerine kadar işleyerek kalıcılığını korur ve çıkmaz.


Akrilik Boya Kumaşa Nasıl Uygulanır?


Kumaşlarınızın görünüşünden sıkıldıysanız, elbiselerinize hareket katmak ve özgün bir tarz yaratmak istiyorsanız akrilik boya ile kumaşlarınızı farklılaştırabilirsiniz. Akrilik boya çalışmaları, diğer boya çalışmalarından farklı olarak kalıcı bir özelliktedir. Bu kalıcılığı akrilik boya uygulamanızda elde etmek için dikkat etmeniz gereken unsurlar bulunmaktadır. Yıkama tekniği ile boyanan yüzeydeki saydam yıkamaları uygulamak için seyreltilmiş boya kullanılabilir. Bu uygulama ile kalıcılık sağlamak mümkündür.

Akrilik boyanın uygulandığı yüzeydeki boya uygulamalarının akmaması için sabitleyici kullanmak gerekir. Boyayı sabitlemek için kumaşı soğuk su yardımı ile durulayarak sıkmadan kurumaya bırakılması gerekir. Durulama suyuna eklenen sabitleme ilacı sayesinde boyanın doğal bir şekilde görünmesi ve sabitlenmesi sağlanır.

Eğer sprey boya kullanarak kumaş boyama uygulaması gerçekleştiriyorsanız kumaşınızın boyanma süresi 10 dakika ile yarım saat arasında değişir. Bu süre boya uygulanan kumaşın özelliklerine bağlı olarak değişmektedir. Örneğin; koyu renkli bir kumaş boyuyorsanız boya uygulamanız uzun sürecektir. Boyama tamamlandıktan sonra kumaşın bir gün boyunca açık havada kurutulması ve havalandırılmasından sonra ütü yardımı ile sabitlenmesi gerekir.

https://www.everydye.com/

Yorumlar

Yorum yazabilmeniz için üye girişi yapmış olmanız gerekmektedir !

Henüz yorum yazan olmadı. İlk siz olmak ister misiniz?

Ücretsiz Kargo

₺ 500 ve Üzerine

%100 Orijinal

Ürün Garantisi

İade & Değişim

Ücretsiz

Güvenli Alışveriş

SSL Güvenliği

E-Bülten Üyeliği

Son trendleri ve özel indirimleri ilk duyan siz olun!

Copyright 2022 © Everydye.com

Whatsapp Destek
WhatsAp Destek Hattı
Lütfen bizimle iletişime geçin