Cam Boyama Nedir? Nasıl Yapılır?

Cam Boyama Nedir - Nasıl Yapılır

Cam boyama, adından anlaşılacağı üzere cam yüzeye sahip olan nesnelerin özel olarak üretilmiş boyalarla boyanması çalışmasıdır. Bu boyama bir sanat olmakla birlikte hobi olarak da tercih edilebilir. Bugün birçok belediye ve özel kurslarda cam boyama ile ilgili derslerin verildiği de bilinir. Cam boyamanın detaylarına başlamadan önce şunu da belirtmek gerekir ki cam boyama ile birlikte psikolojik bir rahatlama da sağlanacaktır. Bunun için cam boyama sanatı ile uğraşan kişiler kendilerini tarif ederken stresten uzaklaştıklarının altını çizerler.

Cam boyama yapılırken boyanın yapılacağı zemin fark etmez. Ancak ilk kez boyaya başlanıyorsa düz bir zemin olması tercih edilebilir. Bu sayede ortaya çıkarılmak istenilen desen ya da grafik daha kolay hazırlanır. Cam boyama ilk başta zor gibi görünüyor olsa da başladıktan sonra çok rahat öğrenilebilir.  Boyaya başlamadan önce mutlaka kaliteli ve doğru malzemeler kullanılmalıdır.  

İlginizi Çekebilir: Paskalya boyası ürünlerimizi inceleyebilirsiniz.

Cam Boyama Nasıl Yapılır?

Boya çalışmasına başlamadan önce nasıl bir nesne boyanacaksa mutlaka tozunun ve üzerindeki lekelerin alınması gerekir. Zemin üzerinde toz ve leke olması boyanın sonucunun istenildiği gibi olmamasına neden olacaktır. Toz alındıktan sonra boyama işlemine geçilebilir.

Cam boyamada önemli olan konu karar verme sürecidir. Çünkü başlamadan önce neyi, neye boyamanız gerektiğine karar vermek gerekir. Boyaya başlamadan önce kararlı olmak boyanın nasıl ilerlemesi gerektiği hususunda yardımcı olacaktır. Cam boyama çalışması sırasında kullanılacak malzemeler arasında bulunan fırçanın doğal kıllı fırça olmasını tercih edilmelidir. Çünkü sentetik kıllı fırçalar boyayı tam tutamazlar. Bu da cam üzerinde rengin istenilen yoğunlukta olmamasını sağlar. Cam boyama yapabilmek için gerekli olan boya malzemelerini sitemizden temin edebilirsiniz.

Cam boyama yapılırken şablon kullanılması daha düzgün çalışma ortaya çıkaracaktır. Boya objenin dış tarafından yapılacağı için şablon iç taraftan yapıştırılmalı ve sonra yüzeyden kontur kalemi ile çizilerek boyanacak olan bölüm belirlenmelidir. Kontör çalışması sonrasında çizgilerin kuruması 5 saat sürecektir bu süre sonrasında boyama yapılarak sonuç ortaya çıkarılır. Boya 1 gün kurumaya bırakılmalıdır. Bu sayede boyanın sabitlenmesi sağlanmış olur.

https://www.everydye.com/

Etiketler: cam boyama, cam boyası, cam boyama nedir, cam boyama nasıl yapılır, paskalya boyası
Nisan 01, 2020
Listeye dön