Küçük çocuklara boyama yapmayı öğretmek hem eğlenmelerini sağlamak hem de el becerilerini kazandırmak için en iyi yöntemdir. Çocuk kolayca yapacağı bir boyama aktivitesi sonrasında keyif almış olacaktır.

Boyama özellikle okul öncesi çocukların gelişimlerinde önemlidir. Çocuklara öğreteceğiniz boyama ile birlikte el becerilerinin gelişmesine de imkan sağlamış olur, hayal dünyalarını zenginleştirebilme fırsatı verirsiniz.

Pedagogların göre çocuklara erken yaşta öğretilen resim çizme ve boyama gibi etkinlikler oldukça faydalı. Bir çocuk boyama yapmaya başlamadan önce kalem tutmayı örenmesi gerekiyor. Bunun için vakit bulduğunuz sürece çocuğunuz zaman ayırıp kalem tutma egzersizleri yaptırmanız gerekir.

Kolay kalem tutabilen bir çocuk diğer etkinlikleri de başarılı bir şekilde yapacaktır. Çocuğun gelişimine katkı sağlayacak olan boyama teknikleri evde çok rahat bir şekilde öğretilebilir.

Okul öncesi çocuklarına boyamayı öğretirken dikkat edilecek olan birtakım kriterler vardır. Bunlar ise aşağıdaki gibidir.

Boya Öğretirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

·      Çocuğa boyamayı öğretirken bir kitap üzerinde ya da internetten alınacak olan görsel kullanmak gerekir. Çocuklar bu tarz resimleri boyamayı daha çok severler. Resimlerde büyük objeler olmasına dikkat etmek gerekir.

·      0–3 yaş arasındaki çocuklar için sulu boya, parmak boyası, pastel boya ya da kuru boya tercih edilebilir. Bu boyalar içerisinde en ideal olanı ise parmak boyalarıdır. Bu boyalar alınırken kaliteli olmasına dikkat etmek gerekir. Kaliteli parmak boyalarının çocukların sağlığına hiçbir zararlı etkisi yoktur. Çocuk parmağını boyaya batırdığında bunun keyfini yaşayacak ve boyarken daha fazla eğlenecektir.

·      5 yaşındaki çocuklar artık kalem tutmayı başarılı bir şekilde yapabildiğinden dolayı kuru boyaları kullanmaları doğru olacaktır.

·      Çocuğun boyama yaparken dikkatinin dağılmaması önemlidir. Kırmızı renk ise dikkati çekip toplayacağından dolayı boyama yaparken kırmızı renk ve canlı renklerin tercih edilmesi mantıklı olacaktır.

Sulu Boya Teknikleri

Çocukların en çok sevdiği boyalardan birisi de sulu boyalardır. Sulu boya yapılırken farklı teknikler kullanılabilir. Bu tekniklerin bazıları şöyledir:

1- Kağıda Boyama

Sulu boyama denildiğinde ilk akla gelen kağıda boyama tekniğidir. Kuru kağıt üzerine boya sulandırılarak fırça yardımı ile sürülür. 

2- Sünger İle Sulu Boyama

Sünger boyama tekniğinde bulaşık süngeri kullanılabilir. Eğlenceli olan bu teknikte sünger sulu boyaya batırılarak boyama gerçekleştirilir.

3- patates baskısı sulu boya çalışması

Patates baskısı yapılırken, patates tam ortadan düz bir şekilde kesilip, patates üzerine desen çizildikten sonra fırça ile boyanır ve kağıt üzerine ters çevrilerek baskı işlemi yapılır.

https://www.everydye.com/

Yorumlar

Yorum yazabilmeniz için üye girişi yapmış olmanız gerekmektedir !

Henüz yorum yazan olmadı. İlk siz olmak ister misiniz?

Ücretsiz Kargo

₺ 500 ve Üzerine

%100 Orijinal

Ürün Garantisi

İade & Değişim

Ücretsiz

Güvenli Alışveriş

SSL Güvenliği

E-Bülten Üyeliği

Son trendleri ve özel indirimleri ilk duyan siz olun!

Copyright 2022 © Everydye.com

Whatsapp Destek
WhatsAp Destek Hattı
Lütfen bizimle iletişime geçin