Renginden sıkıldığınız ya da soluk görüntüsünden rahatsız olduğunuz kumaşlarınız varsa yeniden değerlendirmek için shibori kumaş boyama tekniğini kullanabilirsiniz. Eski kumaşınızı tekrar kullanılabilir hale getirebilirsiniz.


Bu makalemizde evde Shibori tekniği kullanarak bunu nasıl yapabileceğinize dair bilgi verelim istedik.


Shibori Nedir?


Shibori tekniği, Japonlara has, geleneksel bir boya sanatıdır. Shibori tekniğinin kökeni 8. yy’ a kadar gider. Bu dönemde kumaşlar boyanarak desen oluşturulur ve imparatora bağışlanırdı. Yani en basit şekliyle, bu teknik uygulanarak geometrik, simetrik çizgi, desen ve motifler ortaya çıkarılabilir.


Shibori Tekniği Nasıl Yapılır?


Shibori tekniği, basit bir kumaş boyama olarak görülüyor olsa da aslında bunu doğru uyguladığınızda ortaya bir sanat çıkaracağınızı da söyleyebiliriz. Yapacağınız desen ve motiflerin çeşitliliği size bir sonrakini yapmak için heyecan verecektir. Üstelik bu işi yaparken sadece birkaç parça malzemeye ihtiyacınızın olması da işin kolay, ucuz ve güzel neticelenmesini sağlayacaktır.


Shibori tekniği ile boyayacağınız kumaş cinsi pamuklu, keten ya da yün olmalıdır. Bu tür kumaşları daha rahat boyayabilirsiniz.


Bu teknikte boyanın rengi mavidir. Ancak başka renkleri de kullanarak yapabilirsiniz. Örneğin; turuncu ile kırmızı arasında bir renk istiyorsanız sülyen, sarı renk için oksit sarı veya siyah istiyorsanız oksit siyah boyaları tercih edebilirsiniz.


Kumaşa farklı şekiller vermek için paket lastiği kullanmanız gerekiyor. Bunun için ince ve kalın paket lastikleri, çamaşır mandalları ya da kalın iplikleri kullanabilirsiniz.


Boyama işleminde toz boya kullanacaksınız. Bu nedenle bu boyaların içeriği bitkisel olsa da bir miktar kimyasal barındırdığını unutmamanız gerekir. Bunun için boyama işlemi esnasında eldiven kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.


Boya esnasında kullanmak için birkaç kova almanız gerekiyor. Kumaşın ebadına göre kovalarınızı belirleyebilirsiniz.


Boya işleminde kumaşı, boyanın içinde karıştırmanız gerekeceğinden dolayı sopa bulundurmanız gerekir.


Kumaş boyası döküldüğünde ve sıçradığında yapısı gereği kolay çıkmaz. Bu nedenle etrafa sıçrama olabileceğini göz önünde bulundurarak yere gazete ya da bez serebilirsiniz. Hatta bu işlemi banyoda yapmak çok daha mantıklı olur.


Toz boyalar çok az miktarda kullanılır, bu nedenle çok fazla boya kullanmanıza gerek yoktur. Örneğin; 2,5 litrelik suyun içinde 1 çay kaşığı toz boyası yeterli olacaktır.


Boyanın kumaşa daha iyi nüfuz etmesi için çamaşır sodası kullanabilirsiniz.


Kumaş, boya öncesinde şekil verilerek temiz suyla ıslatılmalıdır. Kumaş, boya iyice ıslandıktan sonra boyalı olan kovanın içine daldırılır ve 5 dakika boyunca beklenir. Sonra sudan çıkararak kontrol edebilirsiniz. Boya oksijenle temas ettiğinde gerçek rengini bulacaktır. Bunun için sudan hemen çıktığında istediğiniz renk olmayabilir.


Boyama tamamlandıktan sonra bir gece aynı şekilde dışarıda kalmalıdır. Bu işlemin ardından musluk suyu ile iyice durulanarak kuruması için asabilirsiniz.


Kumaş boyasını web sitemizden temin edebilirsiniz. Türkiye’de satışı yapılan en kaliteli kumaş boyalarını sitemizde bulabileceksiniz. İstediğiniz boya rengini seçerek sipariş işleminizi gerçekleştirip adresinizden teslim alabilirsiniz.


https://www.everydye.com/

Yorumlar

Yorum yazabilmeniz için üye girişi yapmış olmanız gerekmektedir !

Henüz yorum yazan olmadı. İlk siz olmak ister misiniz?

Ücretsiz Kargo

₺ 500 ve Üzerine

%100 Orijinal

Ürün Garantisi

İade & Değişim

Ücretsiz

Güvenli Alışveriş

SSL Güvenliği

E-Bülten Üyeliği

Son trendleri ve özel indirimleri ilk duyan siz olun!

Copyright 2022 © Everydye.com

Whatsapp Destek
WhatsAp Destek Hattı
Lütfen bizimle iletişime geçin