Shibori, Japoncada bükme anlamına gelir. Bu teknikte kumaş alındıktan sonra bükülerek sıkılaştırılır, katlanır ya da benzer teknikler uygulanarak kumaşın boyanması ya da desen verilmesi sağlanır.

Shibori şeklinde isimlendirilmiş olan bu yöntemde 200’ün üzerinde kumaş boyama tekniği uygulanabilir. Çok uzun zamandan beri kullanılan bu teknik, eskiden Buda tapınaklarında yaygın olarak kullanılırdı. Daha sonra dünyaya yayılmış, evlerde uygulanabilir hale gelmiş ve özel boyalarla kumaşa istenilen desen verilmeye başlanmıştır. 

Shibori Tekniğinde Kumaş ve Renk Seçimi

Bu teknik uygulanırken boyanacak olan kumaşın doğru seçilmesi gerekir. Pamuklu, yünlü, ipek ve keten kullanılması kumaşın daha doğal görünmesini sağlarken, aynı zamanda boyanın da daha dayanıklı olmasını sağlar. Bu işleme başlarken unutulmaması gereken ilk kez yapıldığı ve bu nedenle seçilen kumaşın işe yaramayacak olmasıdır. Zira bu teknik boyadıkça daha iyi öğrenilen bir yöntemi kapsar. 

Shibori tekniğinde geleneksel renk mavidir, Ancak rengi çeşitlendirmek isterseniz bu durumda kırmızı ya da turuncu arasında bir renkte seçebilirsiniz. Boyanın özelliği toz olmasıdır. Bunun için sıvı boyalar kullanamazsınız. Shibori tekniğinde kullanabileceğiniz toz kumaş boyası ve renklerini sitemiz üzerinden inceleyebilirsiniz.

Toz boyayı 2,5 litrelik bir suyun içerisine 1 çay kaşığı olarak şekilde katın. Boyanın rengini sudan anlayabilirsiniz. Bu sayede yoğunluğuna gözle karar verebilirsiniz.  Seçilen boyanın türüne bağlı olarak kumaş boyası sabitleyici kullanabiliriniz ya da evinizde sofralık tuz varsa bunu da tercih edebilirsiniz. Ancak önerimiz kumaş boyası sabitleyici kullanmanızdır.

Desen Verme Teknikleri

Desen vermek için paket lastikleri, mandal ya da iplik kullanabilirsiniz. Kumaşınız ne kadar büyük olursa desenleri çoğaltma imkanınızda o kadar fazla olur. Hiçbir desen birbirine benzemeyeceği için özgün desenler ortaya çıkacaktır.

Lastiklerle kumaşın istediğiniz yerini bükerek bağlayabilirsiniz. Kumaş hazır hale geldikten sonra 2,5 litrelik suyla boyalı olan kovanın içerisine yerleştirin ve her tarafa boya eşit bir şekilde dağılsın. Bir sopa ile kumaşı iyice batırabilirsiniz.  Kumaş boya içerisine ne kadar bükük bir şekilde olursa teknik o kadar başarılı olacaktır. Kovadan çıkardıktan sonra kurumasını bekleyin ve sonrasında lastikleri çıkarın.

Not: Bu işlemde kimyasal bir boya kullandığınız için açık havada yapmanızda fayda vardır.

https://www.everydye.com

Yorumlar

Yorum yazabilmeniz için üye girişi yapmış olmanız gerekmektedir !

Henüz yorum yazan olmadı. İlk siz olmak ister misiniz?

Ücretsiz Kargo

₺ 500 ve Üzerine

%100 Orijinal

Ürün Garantisi

İade & Değişim

Ücretsiz

Güvenli Alışveriş

SSL Güvenliği

E-Bülten Üyeliği

Son trendleri ve özel indirimleri ilk duyan siz olun!

Copyright 2022 © Everydye.com

Whatsapp Destek
WhatsAp Destek Hattı
Lütfen bizimle iletişime geçin