Kumaş veya kot pantolonlar günlük yaşamda sıklıkla kullandığımız giysilerden biridir. Pantolon kullanım sıklığına bağlı olarak solabilir veya canlılığını yitirebilir. Bu durumda pantolonun yerine hemen yenisini almak isteriz. Ancak kumaş boyası ile pantolon boyandığını biliyor muydun? Rengi solmuş ya da eskimiş pantolonları boyayarak yepyeni hale getirebilirsin.

Günümüzde tüketim çılgınlığı had safhada olsa da iklim değişikliği, artan pahalılık ve sürdürülebilirlik çalışmaları kullan-at mantığı yerine kullan-dönüştür pratiğini öne çıkarır. Günümüzde bir giysinin üretimi için yüksek miktarda su ve diğer bileşenlerin kullanımı söz konusudur. Bunun önüne geçmek ve gelecekteki suyun gereksiz kullanımını önlemek için yavaş moda kavramı ön plana çıkmıştır. Yavaş moda ile giysileri uzun süre kullanmak mümkündür.  

Kumaş boyası, kullanılabilir durumda ama rengi akmış kıyafetleri yeniden dönüştürerek kullanıma hazır hale getirir. Kumaş boyası ile kullandığın eşyaları boyayarak ömrünü uzatmak mümkündür. Bu sayede hem bütçeyi hem de geleceği korumuş olursunuz.


Rengi Solan Siyah Pantolon Nasıl Düzelir?


Kumaş boyası ile pantolon boyamak son derece pratik bir işlemdir. Rengi siyahtan koyu gri veya füme rengine dönen pantolonları kumaş boyası ile boyayarak eski haline döndürebilirsin.

Kumaş boyası ile pantolon nasıl boyanır diye merak ediyorsan cevap oldukça basit. Kumaş boyama işlemi için renk sabitleyici, kumaş boyası ve kumaş gerekir.


Elde Pantolon Boyama


Elde pantolon boyama yapmak isteyenler bu işlem için iki adet kovaya ve kumaş boyasına ihtiyaç duyar. Boyama işlemi için kumaşın rahatça yüzebileceği bir kova seçilmelidir. Kumaşa uygun sıcaklıktaki suyu kovaya ilave edin. Boyama sırasındaki sıcaklık boyama kalitesi açısından önemlidir. Kumaşa oranla belirlenen boyayı suya ilave edin ve çözülene kadar karıştırın. Ardından kumaşı ekleyin.

Kumaşın tüm yüzeyi boyanana kadar ara ara karıştırarak su tamamen soğuyana kadar suda bekletin. Bu işlemin ardından kumaşı temiz su akıncaya dek durulayın. Fiske boya kullanılacaksa kumaşın yüzebileceği oranda temiz ılık suya fiske ilave edin. Fiske, boyama işlemi yapılan ya da yeni alınan kumaşlarda kullanılan koruyucu bir üründür. 10 gr boya kullanıldığında 30 cc fiske boya kullanılabilir. 30 dakika suda bekletin. Ardından kumaşı sudan geçirerek kurutup kullanabilirsin.  


Çamaşır Makinesi ile Kumaş Boyama


Çamaşır makinesi ile kumaş boyama işlemi oldukça pratiktir. Çamaşır makinesinde kumaş boyanır mı diye düşünmeyin. Çamaşır makinesinde kumaş hem çok rahat ve pratik bir şekilde boyanır.

Çamaşır makinesinde boyama yapılacaksa boyayı bir bardak ılık suda çözüp makinenin kazanının içine koymak gerekir. Boyayı deterjan bölümüne koymak yerine kazan bölmesine koymak gerekir. Ardından kumaşın etiket sıcaklığına uygun yıkama programı seçilmelidir. Fiske Boya Sabitleyici kullanacaksan yumuşatıcı bölmesine ekleyin ve yıkamayı başlatır. Yıkama işlemi bittiğinde kurutma yapabilirsin.

Makinede boyama sırasında dikkat edilmesi gereken bir nokta da sıkma işleminin yapılmamasıdır. Eğer yapılacaksa düşük devirde yapılmalıdır.


Simsiyah Nasıl Boyanır?


Kumaşı simsiyah yapmak için boyayı doğru seçmek gerekir. Simsiyah bir kumaş elde etmek için Viktoria Kumaş Boyası 30 numara tercih edilebilir.

Tencerede boyamak için kumaşın rahatça hareket edebileceği bir tencere seçilmelidir. Tencereye su ilave edin ve ocağı yakın. Kumaşa oranla belirlenen boyayı suya ilave edin ve çözülene dek karıştırın. Tüm yüzeyi boyayana kadar ara ara karıştırarak boyama işlemini sürdürün. Sıcaklığa bağlı olarak boyama süresi belirlenebilir. Bu işlemin ardından ocağı kapatın ve soğuyana kadar suda bekletin. Ardından kumaşı temiz su akana dek durulayın. Fiske boya sabitleyici kullanacaksanız kumaşın hareket edebileceği miktarda temiz ılık suya ekleyin. 30 dakika kadar bekletin. Ardından kumaşı sudan geçirip kurutabilirsin. 

Viktoria, kumaş boyama konusunda 120 yılı aşkın hizmet veren bir Türk markasıdır. Türk topraklarından dünyaya açılan Viktoria Kumaş Boyası başta olmak üzere hobi boyası üretip satışa sunmaktadır. Sen de solmuş giysilerini atmak yerine yeniden kullanmak istiyorsan Viktoria Boya’yı tercih edebilirsin.


Kumaş boyası çeşitleri hakkında bilgi almak için https://www.everydye.com/ adresini ziyaret edebilirsin. 

Yorumlar

Yorum yazabilmeniz için üye girişi yapmış olmanız gerekmektedir !

Henüz yorum yazan olmadı. İlk siz olmak ister misiniz?

Ücretsiz Kargo

₺ 500 ve Üzerine

%100 Orijinal

Ürün Garantisi

İade & Değişim

Ücretsiz

Güvenli Alışveriş

SSL Güvenliği

E-Bülten Üyeliği

Son trendleri ve özel indirimleri ilk duyan siz olun!

Copyright 2022 © Everydye.com

Whatsapp Destek
WhatsAp Destek Hattı
Lütfen bizimle iletişime geçin